УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ ВСЕ ЦЕ ПОТРЕБУЄ НАШОГО ЗАХИСТУ ВЖЕ СЬОГОДНІ - СЕРГІЙ ОРЄХОВ

Гаряча лінія

Відправити в FacebookВідправити в Twitter

У найближче сторіччя все буде залежати від п'яти мегатенденцій

Розвиток в світі залежить від п'яти глобальних мегатенденцій: зміна клімату та деградація навколишнього середовища, демографічні зміни, урбанізація, цифрова революція і нерівність. Такий висновок доповіді «мережі економістів ООН», підготовленої до 75-річчя Організації, пишуть Новости ООН. Всі ці мегатенденції, як відзначають автори нової доповіді, взаємопов'язані і є результатом людської діяльності. Три з них – демографічні зміни, урбанізація і технологічні інновації – результат прогресу, досягнутого людством. Вони неминучі на відміну від зміни клімату, погіршення стану навколишнього середовища і нерівності, які є наслідком явних провалів у політиці.

Але в принципі на всіх п'яти напрямках негативні або позитивні тенденції розвитку залежать від обраної політики і рішучих дій. Поки, на думку оонівських економістів, держави беруть на себе зобов'язання в сфері розвитку, але мало що роблять для втілення обіцянок в реальність, особливо в тому, що стосується фінансування розвитку.

Заступник Генерального секретаря ООН з економічних і соціальних питань Лю Чженьмінь, який був координатором підготовки доповіді, зазначив, що всі п'ять мегатенденцій формувалися десятиліттями і їх не можна легко змінити істотно в найближчому майбутньому. Але з часом послідовна політика допоможе їх коригувати.

Наприклад, десятиліття стійкої та адресної політики сприяли великим змінам в сфері демографії. Так, в 1960-х роках середньорічний приріст світового населення був два відсотки, а в даний час сповільнився до 1 відсотка і, як очікується, повністю припиниться до кінця століття.

Експерти відзначають, що вплив будь-якої мегатенденціі може бути як позитивним, так і негативним. Наприклад, урбанізація об'єднує всі фактори, необхідні для технологічних інновацій і підвищення продуктивності праці, однак саме на міські центри припадає більша частина забруднень і відходів, що завдають шкоди навколишньому середовищу.

Боротьба з негативними результатами мегатенденцій, безперечно, може уповільнити деякі з позитивних впливів, які вона викликає, і навпаки. При розробці будь-яких стратегій економісти рекомендують враховувати всі ці можливі наслідки, аналізувати причинно-наслідкові зв'язки.

«Настав час для того, щоб всім об'єднатися і спільними зусиллями протистояти «мегатенденціям», виділеним в цій доповіді ... Після виходу з пандемії COVID-19 ми можемо побудувати краще і більш справедливе суспільство, але для цього необхідно вжити скоординованих заходів щодо усунення нерівності всередині країн та між ними з тим, щоб забезпечити процвітання для всіх», – сказав Генеральний секретар Конференції Організації Об'єднаних Націй з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД) Мухіса Кітуйі. Він був одним із співавторів цієї доповіді.

Відзначивши, що мегатенденціі породжують несприятливі наслідки через провали в політиці, оонівські економісти запропонували взяти на озброєння моделі діяльності, орієнтовані на сталий розвиток.

Наприклад, в тому, що стосується змін клімату та деградації навколишнього середовища, необхідні скорочення попиту і зміни в способів життя всіх людей, використання екологічно чистих виробничих процесів і т.д. Інші рекомендації авторів доповіді стосуються того, як домогтися демографічних перетворень, як вирішувати проблеми, пов'язані зі зниженням народжуваності та збільшенням тривалості життя.

AddThis Social Bookmark Button