УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ ВСЕ ЦЕ ПОТРЕБУЄ НАШОГО ЗАХИСТУ ВЖЕ СЬОГОДНІ - СЕРГІЙ ОРЄХОВ

Гаряча лінія

Відправити в FacebookВідправити в Twitter

500 пірамід Хеопса: скільки сміття є в Україні

Спочатку з'являлися "прикрашені" целофаном немов листям дерева. Потім в повітрі починали літати пакети і папірці.

Дорога повертала і ось за рогом з'являлась вона - величезна заповнена сміттям долина, яка вже перетворилася на гору.

Вітер і птахи розносили його за багато кілометрів навколо.

 

 

Таких, як цей смітник у Кіровоградській області, в Україні є тисячі. Щороку, за офіційними даними, українці викидають 11 млн тонн сміття - це десь 300 кг на людину.

Уявити все накопичене в Україні сміття можна так - це 14 тисяч футбольних полів, на яких стоять 500 пірамід Хеопса.

За даними з Мінекології, Мінрегіонбуду і екологів, площа всіх сміттєзвалищ України становить понад 10 тис. га, а об'єм сміття - близько 1,2 км кубічних.

Ці сміттєві піраміди щороку зростатимуть - в Україні захоронюють майже всі відходи, а саме 94,4 %. Ще 2,7 % спалюють, а 3,09% переробляють.

Вивозять сміття на п'ять тисяч легальних полігонів, ще 27 тисяч сміттєвих звалищ стихійно щороку з'являється по всіх областях.

Мішками чи машинами сміття викидають у найближчі ліси, яри, канави чи під паркани.

Для боротьби зі стихійними звалищами у Мінекології створили карту ecomapa.gov.ua, куди користувачі можуть завантажувати координати і фото смітників та слідкувати за тим, як комунальники їх прибирають.

Небезпечні гори

Гора сміття висотою у 20-поверховий будинок на площі у 50 футбольних полів - це вже не уявний, а реально існуючий і один з найбільших у Європі полігон для відходів у Грибовичах під Львовом.

За експертними оцінками, понад 99% функціонуючих полігонів не відповідають європейським вимогам, розповіла ВВС News Україна Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги.

У Мінекології визнають, що норми екологічної безпеки порушують 30% полігонів.

  • Земля перетворюється на "Планету сміття" - дослідження
  • Смерті під сміттям: уроки Львівщини

За словами еколога Алли Войціховської з правозахисної організації "Екологія-Право-Людина", аналогічна з Грибовичами ситуація може повторитися на кожному полігоні України, де немає обвалування звалищ, відсутні збір фільтратів та їхнє очищення, немає газозбірних свердловин, які збиратимуть метан, а отже будуть ризики пожеж і забруднення навколишньої території.

Проте навіть після закриття полігони продовжують становити небезпеку. Якщо не провести рекультивацію, опади, які потрапляють на сміття, будуть забруднювати навколишні ґрунти і підземні води.

  • На львівському сміттєзвалищі укріплюють дамбу

Через два роки після закриття, у лютому 2018 року, на полігоні у Грибовичах пішли тріщини у новозбудованій дамбі, яка мала захищати територію від нових зсувів і забруднення навколишнього середовища. Полігон у Грибовичах потребує рекультивації, яка має обійтися у мільйони євро.

Від 1 січня 2018 року в Україні запрацювала норма закону "Про відходи", яка забороняє захоронення на полігонах неперероблених відходів і зобов'язує сортувати і переробляти сміття.

Проте, як зазначає еколог Алла Войціховська, доки в Україні не розроблять детальний план поводження з відходами, їх будуть і далі вивозити на полігони.

"Поки немає сформованої логістики, як розділяти, куди везти розділені відходи, полігони поповнюватимуться новим сміттям", - каже пані Войціховська.

 Patrick Chung Womens Jersey
AddThis Social Bookmark Button