УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ УКРАЇНА - ЦЕ ЧИСТА ДЖЕРЕЛЬНА ВОДА, БЕЗКРАЇ ЛАНИ, ЗЕЛЕНІ ЛІСИ ВСЕ ЦЕ ПОТРЕБУЄ НАШОГО ЗАХИСТУ ВЖЕ СЬОГОДНІ - СЕРГІЙ ОРЄХОВ

Гаряча лінія

Відправити в FacebookВідправити в Twitter

Головну енергетичну премію отримали сонячні комірки

Премію «Глобальна енергія» присудили швейцарському вченому Міхаелю Гретцелю ? винахіднику особливих фоточутливих напівпровідників, які можуть стати основою енергетики майбутнього.
Сонячні комірки Гретцеля, що працюють на принципах фотосинтезу, видаються вигідною альтернативою дорогим і складним у виготовленні кремнієвим фотогальванічним батареям. Сонячні комірки ? це фоточутливі мезопористі оксидні напівпровідники; основні принципи їх структури були описані в 1991 році в журналі Nature.

 

 

Основою перших комірок Гретцеля був пористий шар наночастинок оксиду титану, насичений органічним барвником, який міг ефективно поглинати сонячне світло. Спочатку вони були не дуже ефективні і стабільні через використання в них рідкого електроліту і органічного барвника.
Гретцель і його колеги протягом багатьох років шукали спосіб замінити рідкий електроліт твердим ? органічним напівпровідником. На заміну ж органічному барвникові згодом прийшли матеріали зі структурою перовськітів. Така структура є у деяких оксидів, галогенідів, інтерметалідів; також структуру перовськіту (або похідну від неї) мають високотемпературні надпровідники, іонні провідники і багато магнітних матеріалів та сегнетоелектриків.
Сонячні елементи на основі нових матеріалів дозволяли швидко підвищити ККД пристрою, що призвело до появи величезної кількості розробок у цій галузі. В результаті, за кілька років, ефективність нових сонячних елементів зросла з 9,7% до 22,1%. Слід також зазначити, що батареї на основі комірок Гретцеля можуть виробляти електроенергію на різних діапазонах частот світла, навіть, інфрачервоного; крім того, їх можна робити гнучкими і надавати їм різні кольори.
Під час прямого зв'язку з прес-центром ІТАР-ТАРС, Міхаель Гретцель згадав великі успіхи в розвитку перовськітної фотовольтаїки, досягнуті вченими хімічного факультету МДУ ім. М.В. Ломоносова, з якими його лабораторія тісно співпрацює. Відповідаючи на питання журналістів, лауреат зазначив, що, максимум років через п'ять, модулі на основі перовськітних сонячних елементів знайдуть застосування в недорогих і продуктивних сонячних електростанціях.
Щодо перспектив енергетики, заснованої на використанні вуглеводнів, то нафта, на думку Гретцеля, буде основним джерелом енергії ще років 50, а газ, можливо, трохи більше.
Голова Міжнародного комітету премії і лауреат Нобелівської премії 2007 року Родні Джон Аллам, підкреслив, що з кожним роком щоразу більше робіт, номінованих на премію «Глобальна енергія», пов'язані з розвитком енергетики, заснованої на відновлюваних джерелах енергії.
Член Міжнародного комітету з присудження премії «Глобальна енергія» Аднан Амін додав, що останні три роки більшість запущених нових потужностей використовують відновлювані джерела енергії, і що, за його даними, вартість вироблення 1 кВт?год сонячними електростанціями в найближчі десять років впаде на 60%. Приблизно такі ж прогнози роблять і для вітрової енергетики.
Варто додати, що серед десяти номінантів шорт-листа премії в цьому році були такі вчені, як Ілон Маск (США), Ігор Гріхів (Росія), Мартін Грін (Австралія) та ін. Розмір премії нинішнього року становить приблизно 700 тисяч доларів США.

 Anthony Chickillo Authentic Jersey
AddThis Social Bookmark Button